Busantól egy köpésnyire található Gimhae. A hajdani Gaya központja helyén ma ez a nyugodt kisváros áll, rengeteg cserépedény árussal, kerámia szaküzlettel. Ha van még hely a bőröndben, itt szépen be lehet vásárolni kerámiaedényekből, olcsón, a kézművesektől....
Geumgwan Gaya (a királyság hagyományos megnevezése) alapítója Kim Suro, aki egy aranytojásból született a legenda szerint, és alapította meg Geumgwan Gaya-át, később Koreai félsziget déli területén akkoriban létező törzsszövetségeket (mini-királyságokat) egyesítette, így született meg Gaya, amit fél évszázadnyi önállósága után végül a 6. században Silla bekebelezett.
Kim Suro a legenda szerint egy indiai hercegnőt vett feleségül, az ő sírjaik találhatók egy szép sírparkban Gimhae központjában, egy skanzen mellett.
Évente megrendeznek egy fesztivált is, mely a királyi esküvői menetet vonultatja fel a városban, korabeli kosztümökkel. A hirdetéseket láttuk, de sajnos nem akkor volt, amikor mi mentünk.
Busanból viszonylag egyszerű eljutni ide, csak ideje legyen az embernek, de egy fél nap elég, mi speciel egy délutánt szántunk rá. A 2-es vagy a 3-as metróról át lehet szállni a metro térképen lila vonallal jelölt un. light rail vonalra, ami kivisz Gimhae központjába. Busan központjából kb. egy óra az út, Haeundae-ból másfél óra volt. A megálló neve "Royal Tomb of Kim Suro" szóval eltéveszteni nem igazán lehet....
A light rail-nek nevezett magasvasút, gyorsan, kényelmesen lehet utazni a vezető nélküli kis vonaton.
A megállóból kijőve már látni is lehet az irányt, keresgélni egy percig se kell semmit. Én végig nagyon élveztem, hogy mennyire turista-barát Korea, még az ilyen, nagyvárosoktól kicsit távolabb eső helyeken is.
A sírkertet fal veszi körül, és néhány későbbi (Choson) időben a sír köré épített épület, szentély. Előtte hatalmas tér, és bár augusztus volt, rajtunk kívül egyetlen turista sem tartózkodott nemhogy a sírnál, de egész délután, a városban sem láttunk más külföldit, pedig igazi gyöngyszem a kisváros maga is, a koreai történelem iránt érdeklődők számára pedig szinte kötelező zarándokhely...
A sír és környéke egyszerű, mégis fenséges, a nagy terek, a tisztaság és a csend áhítattal tölti el az embert, itt is szinte be lehet lélegezni a történelmet, a legendákat.
Kis sétányira a sírdomboktól található egy skanzen, a Gaya idők-beli lakóházakat mutatja be, hogy hogyan építkeztek cölöpökre. Sajnos bepillantani nem lehetett, és persze felmászni sem:)))
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése